Vücut kondisyon skoru (VKS; İngilizcesi body condition score, BCS), süt ineğinin taşıdığı vücut yağ rezervinin elle ve gözle yapılan öznel bir değerlendirmesidir. Tartıdan farklı olarak iskelet iriliğinden ve rumen doluluğundan büyük ölçüde bağımsızdır; bu yüzden hayvanın enerji rezervini canlı ağırlıktan daha iyi yansıtır. Aşağıda VKS'nin neyi ölçtüğü, hangi ölçekte nasıl skorlandığı, laktasyon döngüsü boyunca hedef değerler, bir birim skorun kaç kilograma ve kaç megakaloriye karşılık geldiği, hastalık ve üreme ile ilişkisi — ve literatürün desteklemediği yaygın iddialar güncel bilimsel kaynaklarla ele alınmaktadır.
VetKriter Süt İneği Rasyon Hesaplayıcı
Vücut kondisyon skoru, rasyon hesabında doğrudan kullanılan bir girdidir. İneğinizin skorunu, süt verimini ve laktasyon dönemini girerek enerji ve protein ihtiyacını hesaplayın.
Rasyon Hesapla1. Vücut Kondisyon Skoru Neyi Ölçer?
VKS, esas olarak deri altı yağ dokusunu değerlendirir. Fiziksel olarak diseke edilen vücut yağı ile VKS arasında güçlü bir ilişki vardır: Friesian ineklerde korelasyon r = 0,93 olarak bildirilmiştir (Wright ve Russel, 1984); Otto ve ark. (1991) diseke edilen yağ miktarıyla r = 0,75, Waltner ve ark. (1994) gözlenen vücut yağıyla r = 0,83 rapor etmiştir (aktaran Roche ve ark., 2009).
Ancak bu, VKS'nin vücuttaki tüm yağı gördüğü anlamına gelmez. VKS deri altı yağını makul doğrulukla (Friesian ineklerde r² = 0,89) yansıtırken kaslar arası ve kas içi yağı zayıf öngörür (r² = 0,43) — ve bu ikinci depolar vücut yağının %35-45'ini içerir (Wright ve Russel, 1984; aktaran Roche ve ark., 2009). Yani VKS iyi bir vekil ölçüttür, tam bir vücut kompozisyonu analizi değildir.
Ultrason ile ölçülen sırt yağı kalınlığı (SYK) daha nesnel bir alternatiftir: SYK'daki 1 mm'lik değişim yaklaşık 5 kg toplam vücut yağına karşılık gelir (Schröder ve Staufenbiel, 2006). Periparturient Holstein ineklerde VKS ile SYK arasında yüksek korelasyon (r = 0,839-0,867; p < 0,001) bulunmuş, bir birim VKS değişimi yaklaşık 8,2 mm SYK'ya denk gelmiştir (Siachos ve ark., 2021). Buna karşılık eğitimli bir değerlendiricinin çeyrek puana yuvarlanmış görsel skorunun, deri altı yağın ultrasonla ölçümü kadar geçerli olduğu da gösterilmiştir (Domecq ve ark., 1995). Pratikte VKS'nin ultrasona üstünlüğü, ekipman gerektirmemesi ve sürünün tamamına uygulanabilmesidir.
2. Ölçek Meselesi — Bu Bölümü Atlamayın
Süt sığırcılığında tek bir evrensel VKS ölçeği yoktur. İlk skorlama ölçeği 1973'te sığır için uyarlanan 4 puanlıktı; ardından dünyanın farklı bölgelerinde birbirinden bağımsız sistemler gelişti: Birleşik Krallık'ta 6 puanlık (0-5), Avustralya'da 8 puanlık, ABD ve İrlanda'da 5 puanlık (Wildman ve ark., 1982; Edmonson ve ark., 1989) ve Yeni Zelanda'da 10 puanlık (Roche ve ark., 2009).
Türkiye'de kullanılan ve burada esas alınan ölçek 1-5'tir (1 = ileri derecede zayıf, 5 = aşırı yağlı), 0,25 birimlik artışlarla. VetKriter uygulaması da süt sığırı, besi sığırı, koyun, keçi ve mandada bu ölçeği kullanır.
Ölçekler basit çarpımla birbirine çevrilmez.
Roche ve ark. (2004) dört uluslararası sistemi aynı ineklerde karşılaştırdı. Yeni Zelanda 10 puanlık ölçeğine karşı uyum: ABD 5 puanlık r² = 0,54; İrlanda 5 puanlık r² = 0,72; Avustralya 8 puanlık r² = 0,61. Yazarların kendi vurgusu: sistemler arası farklar "basit matematiksel hesaplarla doğru şekilde öngörülemedi". Somut örnek: 10 puanlık sistemde VKS 6,0, ABD ve İrlanda sistemlerinde sırasıyla 3,4 ve 3,2'ye karşılık gelir — yani 10 puanlık değerlendirmenin %56 ve %53'üne. 10 puanlık ölçek, 5 puanlığın iki katı değildir.
Bunun pratik sonucu şudur: yabancı bir kaynakta okuduğunuz hedef değeri kendi ölçeğinize taşımadan önce kaynağın hangi ölçeği kullandığını kontrol edin. Aksi belirtilmedikçe tüm değerler 1-5 ölçeğindedir.
3. Nasıl Skorlanır? Anatomik Kontrol Noktaları
Modern VKS sistemlerinde başlıca anatomik bölgeler şunlardır (Roche ve ark., 2004): omurganın torasik ve vertebral bölgesi (chine, bel, sağrı), kaburgalar, bel omurlarının spinöz çıkıntıları, tuber sacrale (kalça/hook kemikleri), tuber ischii (oturak/pin kemikleri), ön koksigeal vertebralar (kuyruk sokumu) ve uyluk bölgesi.
Ferguson ve ark. (1994) 225 Holstein inekte dört gözlemciyle çalışarak yedi bölge tanımladı: thurl bölgesi, ischial ve ileal tüberositeler, ilio-sakral ve ischio-koksigeal bağlar, bel omurlarının transvers çıkıntıları ve spinöz çıkıntıları. Edmonson ve ark. (1989) ise sekiz vücut bölgesindeki konformasyon değişimini metin ve diyagramla anlatan bir çizelge geliştirdi; genel skor en çok pelvis ve kuyruk sokumu bölgelerinin skorlarıyla ilişkili bulundu.
Değerlendirmede iki tür yapıya bakılır: (1) kemiksi çıkıntıların ne kadar belirgin olduğu (spinöz ve transvers çıkıntılar, hook ve pin kemikleri), (2) bu çıkıntılar arasındaki yüzey çukurluklarının derinliği — transvers çıkıntıların üzeri, thurl bölgesi, spinöz çıkıntılarla hook kemiği arası ve kuyruk sokumu ile pin kemiği arasındaki boşluk (Song ve ark., 2019; Edmonson ve ark., 1989 temelli protokol).
3.1 Skorlar Ne Anlama Geliyor?
Yukarıdaki noktalar nereye bakılacağını gösterir; aşağıdaki tablo ne görüldüğünde hangi skorun verileceğini. Tanımlayıcılar Ferguson ve ark. (1994) çalışmasının Ferguson (2002) tarafından yeniden yayımlanan tablosuna ve Ontario Tarım Bakanlığı (OMAFRA), Penn State Extension ile AHDB skor kartının tarif ettiği görünümlere dayanır.
| Skor | Genel | Kalça ve oturak kemikleri | Sakral ve kuyruk sokumu bağları | Kısa kaburgalar ve omurga |
|---|---|---|---|---|
| 1,0 | İleri derecede zayıf | Keskin hatlı, aralarında derin çukurlar. Thurl ve butlar çökük, anal bölge içeri çekilmiş, vulva belirgin. | Tüm bağlar keskin; kuyruk sokumu çevresinde derin oyuklar. | Kısa kaburga uçları dokunuşta keskin, belde raf görünümü verir. Omurga testere dişi görünümünde. |
| 2,0 | Zayıf | Belirgin ama açılı; thurl eklemi belirgin, aradaki çukurluk 1,0'daki kadar derin değil. | Her iki bağ da keskin. | Kısa kaburgalar hissedilir, raf etkisi belirgin değil. Kaburgalar omurgaya olan mesafenin dörtte üçünde görünür. |
| 2,5 | Zayıfın üstü | Oturak kemiğinin ucunda yağ yastığı hissedilir — 2,5'in ayırt edici ölçütü. Kalça hâlâ açılı, yağ yastığı yok. | Her iki bağ da keskin. | Omurga açılı, 6-8 cm boyunca görünür. Thurl V biçiminde. |
| 3,0 | Orta — buzağılama hedefi | Kalça kemiği yuvarlak ve düzleşmiş — 3,0'ın ayırt edici ölçütü. Kalça ve oturakta yağ yastığı var. | Her iki bağ da keskin. | Kısa kaburgalar hafif basınçla hissedilir, raf görünümü kalkmıştır. Omurga yuvarlak bir sırt. Thurl hâlâ V. |
| 3,5 | Ortanın üstü | Yuvarlak, yağ yastıklı. | Sakral bağ görünür, kuyruk sokumu bağı kısmen yağla örtülü — 3,5'in ayırt edici ölçütü. | Omurga yuvarlak, 4-6 cm görünür. Thurl U biçimine dönmüştür. |
| 4,0 | Yağlı | Yuvarlak ama hâlâ görünür. Kalça ile oturak arası yağla dolmuş ve düzdür; kalça kemikleri arası açıklık da düz. | Ne sakral ne de kuyruk sokumu bağı görünür. | Kısa kaburgalar ancak sert basınçla hissedilir. Omurga bel ve sağrıda düzleşir. |
| 4,5 | İleri yağlı | Oturak kemikleri artık görünmez. | Görünmez. | Kısa kaburgaların uçları tek tek seçilemez. Thurl düzdür. |
| 5,0 | Aşırı yağlı | Tüm kemik çıkıntılar yuvarlak ve yağla örtülü; kalça kemiği top gibi görünür. | Kuyruk sokumu yağa gömülüdür. | Omurga, kalça-oturak kemikleri ve kısa kaburgaların kemik yapısı görünmez. Butlar dışa kavisli; sağrı ve bacaklarda yağ birikintileri kolayca görülür. |
Tablo, tanımlayıcısı bağımsız olarak doğrulanabilen skorları kapsar. 1,5 tabloya alınmamıştır: bu skor için ulaşılabilen tek tarif, bir üniversite yayım belgesinin ticari bir broşürden aktardığı metindi. Ferguson sistemi de zaten 2,5'in altına inmez.
Sahada karar sırası
Penn State ve AHDB skor kartları, tanım ezberlemek yerine sıralı bir kontrolle sonuca gider. Elinizi hayvanın üzerine koyup şu sırayı izleyin:
- Oturak kemiğinin ucunda yağ yastığı var mı? Yoksa skor 2,5'in altındadır; varsa en az 2,5'tir.
- Kalça kemiği yuvarlak mı? Yuvarlaksa skor 3,0'dır.
- Sakral bağ görünüyor ama kuyruk sokumu bağı kısmen yağla örtülü mü? Öyleyse 3,5.
- Her iki bağ da görünmüyor mu? Skor 4,0 ve üstüdür. Bu noktadan sonra kısa kaburgalara bakılır: uçları hâlâ seçiliyorsa 4,0, seçilemiyorsa 4,5, kalça kemikleri de zor seçiliyorsa 5,0'a yaklaşılmıştır.
3.2 Çeyrek Puanın Sınırı
0,25 birimlik hassasiyet her aralıkta geçerli değildir. Ferguson ve ark. (1994) ana bileşen analiziyle şunu gösterdi: vücut kondisyonu yalnızca 2,5 ile 4,0 arasında (dahil) 0,25 birimlik adımlarla ayrıştırılabilir; 2,5'in altında ve 4,0'ın üstünde ancak 0,5 birimlik adımlarla ayrıştırılabilir. Yani çok zayıf ya da çok yağlı bir inekte "2,25" ile "2,0" arasında ayrım yaptığınızı düşünmeniz istatistiksel olarak desteklenmez.
3.3 Görsel mi, Palpasyon mu?
Değerlendiriciler arası varyasyon, inekler yalnızca gözle değerlendirildiğinde daha büyüktür (Roche ve ark., 2009). Roche ve ark. (2004) de görsel skorlamada korelasyonun zayıfladığını bildirmiş ve çalışmalar arası tutarlılık için palpasyonla skorlamayı önermiştir. Sahada bu, ineğe elle dokunularak skorlanması anlamına gelir — İrlanda yayım kaynağı Teagasc'in ifadesiyle "her ineğin üstüne elinizi koymanız gerekir".
4. Skorlama Ne Kadar Tekrarlanabilir?
Bu, VKS'nin en çok küçümsenen yönüdür. Ferguson ve ark. (1994) dört gözlemcinin mutlak skorla %58,1 oranında birebir uyuştuğunu, %32,6 oranında 0,25 birim saptığını (toplam yaklaşık %90,7) bildirdi. Edmonson ve ark. (1989) çizelgelerinin değerlendiriciler arası küçük varyansla tutarlı sonuç verdiğini, değerlendirici deneyimine bağlı anlamlı fark bulunmadığını rapor etti.
Ancak saha koşulları laboratuvardan farklıdır. Kristensen ve ark. (2006) Danimarka'da 51 pratisyen veteriner hekim ve 6 eğitmenle 2.230 skor topladı: yoğun eğitimli eğitmenler arasında uyum mükemmeldi (kappa ≥ 0,86), ancak saha veteriner hekimlerinde gözlemci içi kappa 0,22-0,75, gözlemciler arası kappa 0,17-0,78 aralığına dağıldı. Yazarların sonucu nettir: bir validasyon yapılmadıkça sürüler arası VKS karşılaştırması gerekçelendirilemez. İyi haber: kısa bir eğitim oturumu bile belirgin iyileşme sağlamıştır.
Vasseur ve ark. (2013) yalnızca bir VKS kartı verilen değerlendiricilerin birbirleriyle ±0,5 puan içinde iyi (ağırlıklı kappa 0,79), tam skorda ise yalnızca orta düzeyde (0,46) uyum gösterdiğini buldu; geliştirdikleri eğitim programının hedefi ±0,5 puan içinde kappa > 0,80 idi. Nili Ravi mandalarında yapılan bir validasyonda kartla eğitim yetersiz kalmış, canlı hayvan üzerinde eğitim uyumu 0,48-0,55'ten 0,63-0,87'ye çıkarmıştır (Magsi ve ark., 2022).
Sahada en yararlı tek kural: Morin ve ark. (2017) tekil VKS ölçümünde gözlemciler arası uyumun güçlü olduğunu (ağırlıklı kappa 0,79 ve 0,84), ancak iki ölçüm arasındaki FARK (ΔVKS) için uyumun yalnızca orta düzeyde kaldığını (0,49) gösterdi. Kondisyon değişimini izliyorsanız — ki asıl değerli olan budur — tüm ölçümleri aynı kişi yapmalıdır.
5. Laktasyon Döngüsü Boyunca Hedef Değerler
5.1 Buzağılama Anı
En iyi belgelenmiş hedef budur. Roche ve ark. (2009) davetli derlemesi, birçok üretim ve sağlık değişkeni için ilişkinin doğrusal olmadığını ve optimum buzağılama VKS'sinin 3,0-3,25 (5 puanlık ölçek) olduğunu bildirir: daha düşük buzağılama VKS'si azalmış üretim ve üreme ile, VKS ≥ 3,5 ise erken laktasyonda azalmış kuru madde tüketimi ve süt verimi ile artmış metabolik bozukluk riskiyle ilişkilidir.
Bu aralık saha verisiyle de destekleniyor. Zhao ve ark. (2019) 112 çok laktasyonlu Holstein'da doğum öncesi 21. günde VKS 3,0-3,25 olan ineklerin, 3,5-3,75 / 4,0-4,25 / 4,5-5,0 gruplarına göre daha yüksek süt verdiğini (0-100 gün: 52,35 / 50,94 / 48,59 / 48,78 kg/gün) ve en az kondisyon kaybettiğini (%5,53 / %13,33 / %14,36 / %23,62) gösterdi.
Alt sınır da gerçektir. Poczynek ve ark. (2023) 521 Holstein'da VKS < 3,0 ile buzağılayan ineklerin buzağılarında sütten kesime kadar ayıklanma oranını %31,8, VKS 3,0-3,25 ile buzağılayanlarda %9,6 buldu. Yeni Zelanda'da yapılan bir deneysel çalışmada buzağılama VKS'si kasıtlı olarak 5,5 / 4,5 / 3,5'e (10 puanlık ölçek) ayarlandı; sonuç açıktı: "hem düşük hem yüksek buzağılama VKS'si hastalık riskini artırır — düşük gruptaki inekler üreme açısından zarar gördü, yağlı inekler metabolik hastalık riski taşıdı" (Roche ve ark., 2013). VKS-sağlık ilişkisi bir U eğrisidir.
5.2 Nadir — En Düşük Nokta
İnekler buzağılamadan sonra 50-100 gün boyunca kondisyon kaybeder (Roche ve ark., 2009). Hernandez-Gotelli ve ark. (2023) Holstein'larda ortalama nadir VKS'sini 2,92 ± 0,25 olarak, nadire ulaşma zamanını düvelerde 43,1 ± 26,8, çok laktasyonlu ineklerde 47,8 ± 25,1 gün olarak bildirdi. Aynı çalışmada buzağılama VKS'si 3,34 ± 0,20 idi ve buzağılamadan nadire kayıp düvede −0,34 ± 0,18, çok laktasyonluda −0,46 ± 0,22 olarak gerçekleşti.
5.3 Düve ile Çok Laktasyonlu İnek Farkı
16 çalışma ve 24.807 Holstein verisini birleştiren bir analizde, birinci laktasyondaki inekler diğer tüm pariteler'den daha yüksek VKS'ye sahipti; parite arttıkça pik süt döneminde VKS düştü ve geçiş dönemi VKS kaybı arttı — buna karşılık canlı ağırlık pariteyle arttı (parite 1'den ≥5'e pik süt canlı ağırlığında +114 kg) (Lean ve ark., 2022). Otomatik VKS sistemiyle yapılan bir izlemede çok laktasyonlu inekler nadire kadar düvelerin iki katından fazla yüzdesel kondisyon kaybetti (%8,82'ye karşı %4,12; Truman ve ark., 2022).
Önemli nüans: Bu bulgular düveler için farklı bir hedef önermez — gözlenen davranış farkını tarif eder. Süt sığırında düvelere ayrı bir buzağılama VKS hedefi öneren doğrulanmış hakemli bir kaynak bulunamamıştır.
6. Bir Birim VKS Kaç Kilogram, Kaç Megakalori?
Bu, VKS'yi rasyon hesabına bağlayan köprüdür ve güncel değer eski kaynaklardakinden belirgin biçimde farklıdır.
NASEM (2021) Nutrient Requirements of Dairy Cattle 8. baskısı, çalışmaların birleştirilmesiyle bir birim VKS başına ortalama canlı ağırlık değişimini canlı ağırlığın %9,4'ü olarak verir. Laktasyondaki ineklerde VKS 2 ile 4 arasında kazanılan veya kaybedilen boş vücut dokusu %62,2 yağ, %27,6 su, %8,1 protein ve %2,1 kül içerir; enerji değeri 6,3 Mcal/kg'dır.
Hesaplama (NASEM, 2021)
1 birim VKS (kg) = 0,094 × Canlı Ağırlık (kg)
1 birim VKS (Mcal) = 0,094 × Canlı Ağırlık (kg) × 6,3
650 kg'lık bir inek için: 1 birim VKS = 61 kg vücut kütlesi = 385 Mcal enerji + 5,0 kg protein.
VetKriter Canlı Ağırlık Tahmini
Yukarıdaki hesap canlı ağırlığa dayanır; çoğu işletmede baskül yoktur. Göğüs çevresi ve vücut uzunluğu ölçüsünden hayvanınızın canlı ağırlığını tahmin edin, sonra 0,094 ile çarpın.
Canlı Ağırlık TahminiEski kaynaklardaki 80 kg değeri güncel değildir. NRC (2001) 7. baskıda her VKS birimi canlı ağırlığın yaklaşık %14'ü, tipik bir Holstein için yaklaşık 80 kg kabul ediliyordu. NASEM (2021) bunu %9,4'e (yaklaşık 61 kg) düşürmüş ve 7. baskıda Otto ve ark. (1991) verisinin yanlış yorumlandığını açıkça belirtmiştir. Dolaşımdaki "1 VKS = 80 kg" ve buna dayalı enerji hesapları bu eski değerden gelir.
Mobilizasyonun bileşimi de nettir: vücut enerjisindeki her birim değişimin %93'ü yağ, yalnızca %7'si proteindir (Komaragiri ve Erdman, 1997).
6.1 Asimetri — Kondisyon Kazanmak Pahalıdır
NASEM (2021) verisi çarpıcı bir asimetri ortaya koyar: 650 kg'lık bir inekte 1 birim VKS kazanmak 520 Mcal ME gerektirir (bu yalnızca 343 Mcal yem NEL'ine denk gelir), buna karşılık 1 birim VKS kaybetmek 343 Mcal NEL sağlar — ki bu %3,5 yağlı 490 kg sütün enerjisine eşdeğerdir.
Bu rakam iki şeyi aynı anda anlatır. Birincisi, laktasyonda kaybedilen kondisyon ciddi bir enerji kaynağıdır. İkincisi, kaybedilen kondisyonu geri koymak, sağladığı enerjiden daha pahalıya mal olur. Kondisyonu laktasyonun geç döneminde ve kuru dönemde korumak, erken laktasyonda kaybedip sonra telafi etmeye çalışmaktan ekonomik olarak üstündür.
7. Ne Kadar Kayıp Fazla? 0,5 Birim Eşiği
Buzağılama sonrası bir miktar kondisyon kaybı normaldir ve kaçınılmazdır. NASEM (2021) doğum sonrası ilk 60 günde tipik olarak 0,5 birimlik kayıp görüldüğünü belirtir. Sorun, bunun ne zaman aşırı mobilizasyona döndüğüdür.
Rearte ve ark. (2023) iki büyük Arjantin sürüsünde buzağılama-40. gün arası 0,5 birimden fazla kaybı aşırı mobilizasyon göstergesi olarak tanımladı; VKS ≥ 3,0 ile buzağılayıp ≤ 0,5 kaybeden ineklerde anöstrus riski belirgin şekilde düşüktü (OR 0,07-0,41).
Sun ve ark. (2025) 156 Holstein'ı perinatal VKS kaybına göre üç gruba ayırdı: 0-0,25 (M), 0,25-0,5 (L) ve > 0,5 (H). > 0,5 kaybeden grup en düşük süt verimini (31,30'a karşı 36,37 kg/gün), en yüksek NEFA, BHB, kolesterol ve AST değerlerini, en düşük antioksidan kapasite, insülin ve glukozu gösterdi; ketozis, mastitis, retensiyo sekundinarum, abomasum deplasmanı ve metritis riski en yüksek bu gruptaydı. Dikkat çekici bir ayrıntı: bu üç gruplu tasarımda en iyi süt verimi sıfır kayıp grubunda değil, ılımlı kayıp (0,25-0,5) grubundaydı.
Ruebel ve ark. (2022) erken laktasyonda ≥ 0,5 puan kaybeden ineklerde ortalama NEFA düzeyinin, koruyan veya kazanan ineklere göre iki kattan fazla yüksek olduğunu gösterdi.
7.1 Erken Kaybı Yemle Durduramazsınız
Bu, sahada en çok yanlış anlaşılan noktadır. Roche ve ark. (2009): inekler buzağılamadan sonra 50-100 gün kondisyon kaybeder, çünkü somatotropik eksende homeorhetik değişimler olur, periferik dokuların insüline duyarlılığı değişir ve yağ dokusunda lipolitik yolaklar yukarı regüle edilir. Yazarların kritik cümlesi: "Yönetim ve yemleme, doğal insülin direnci dönemi geçene ve somatotropik eksen yeniden birleşene kadar erken buzağılama sonrası VKS kaybını çok az etkiler (1.-4. haftalar)."
Pratik sonucu şudur: erken laktasyondaki kaybı yemle telafi etmeye çalışmak büyük ölçüde boşa emektir. Asıl müdahale noktası buzağılama VKS'sini doğru ayarlamaktır — yani kuru dönem ve geç laktasyon yönetimi.
8. VKS ve Hastalık
8.1 Ketozis ve Hiperketonemi
Kanıtın en tutarlı olduğu alan budur. Gillund ve ark. (2001) Norveç sürülerinde buzağılamada VKS ≥ 3,5 olmasının ketozis riskini artırdığını; ketozis gelişen ineklerin hastalık teşhis edilmeden önce de daha yüksek VKS'ye sahip olduğunu ve sonrasında daha fazla kondisyon kaybettiğini bildirdi. Hollanda'da 1.715 inekte yapılan çalışmada buzağılama öncesi orta (3,25-3,75) veya yağlı (≥ 4) VKS'li inekler, zayıf (≤ 3,0) ineklere kıyasla hem subklinik hem klinik ketozis geliştirmeye daha yatkındı (Vanholder ve ark., 2015). Rathbun ve ark. (2017) kuru dönem VKS'si ≥ 4,0 olan ya da geçiş döneminde ≥ 1 birim kaybeden ineklerin daha yüksek maksimum kan BHB konsantrasyonuna ulaştığını gösterdi.
8.2 Yağlı Karaciğer
Yağlı karaciğer, hepatik lipit alımının karaciğerin oksidasyon ve sekresyon kapasitesini aşmasıyla gelişir; yetersiz veya dengesiz besin alımı, obezite ve yüksek östrojen konsantrasyonları etiyolojide rol oynar ve tablo distosi, hastalık, enfeksiyon ve inflamasyon insidansının artmasıyla ilişkilidir (Bobe ve ark., 2004). Bu ilişki için sayısal bir risk oranı veren doğrulanmış birincil kaynak bulunamadığından, burada niteliksel olarak verilmiştir.
8.3 Abomasum Deplasmanı — Zincirin Halkalarına Dikkat
Cameron ve ark. (1998) 67 sürüde 1.170 inekle yürüttükleri prospektif çalışmada abomasum deplasmanı için anlamlı risk faktörleri arasında yüksek vücut kondisyon skorunu ve doğum öncesi negatif enerji dengesini (plazma NEFA ile tahmin edilen) buldu.
Zincirin ikinci halkası daha iyi nicelenmiştir, ancak burada ölçülen VKS değil kan BHB'sidir: buzağılamadan sonraki ilk hafta serum BHB ≥ 1.200 µmol/L olması sonraki abomasum deplasmanı riskini artırdı (OR 2,60) ve metritis riskini yükseltti (OR 3,35); ikinci haftada kritik eşik ≥ 1.800 µmol/L idi (OR 6,22) (Duffield ve ark., 2009). Benzer şekilde subklinik ketozis maruziyetli 23 makalelik bir meta-analizde abomasum deplasmanı için RR/OR 3,33 (%95 GA 2,60-4,25), klinik ketozis 5,38 (3,27-8,83), erken ayıklanma ve ölüm 1,92 (1,60-2,30), metritis 1,75 (1,54-2,01) bulundu (Raboisson ve ark., 2014).
Bu rakamlar VKS'nin risk oranları değildir — maruziyet subklinik ketozis veya BHB'dir. "Yüksek VKS → ketozis → abomasum deplasmanı" zincirinin ikinci halkası olarak okunmalıdır.
8.4 Kuru Dönemde Kondisyon Kaybı
Kaliforniya'da 9.950 inekten 16.104 laktasyon verisiyle yapılan çalışmada kuru dönemde VKS kaybı uterus hastalığı ve indigesyon insidansını artırdı, birinci ve ikinci tohumlamada gebelik olasılığını düşürdü; kuru dönemde VKS kazanan inekler sonraki laktasyonda daha yüksek süt, yağ ve protein verimi ile daha düşük somatik hücre skoru gösterdi (Chebel ve ark., 2018). Arjantin'de 28 çiftlik ve yaklaşık 16.800 inekle yapılan çalışmada kuru dönem boyunca kondisyonunu koruyan veya kazanan inekler, geç kuru dönemde kaybedenlere kıyasla 90. güne kadar retensiyo sekundinarum, metritis ve klinik mastitis açısından daha düşük olasılığa sahipti (Melendez ve ark., 2020). Daros ve ark. (2020) kuru dönemde VKS kaybeden ineklerde subklinik ketozis, metritis ve genel geçiş dönemi hastalığı olasılığının arttığını bildirdi.
8.5 Ayıklanma ve Ölüm
Krogstad ve Bradford (2025) doğum öncesi VKS < 3,25 ve doğum sonrası VKS < 2,75 olan zayıf ineklerin sürüden ayrılma riskinin orta VKS'li sürü arkadaşlarına göre yüksek olduğunu (sırasıyla OR 1,48 ve 2,16), buzağılamadan sonra ≥ 0,75 birim kaybedenlerde ayıklanma riskinin arttığını (OR 1,80) bildirdi. Ters uçta ise Kang ve ark. (2026) 11.361 buzağılama kaydında kuruya çıkarmada VKS ≥ 3,75 olan ineklerin, VKS 3,5 olanlara kıyasla doğum sonrası ilk 60 günde ayıklanma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi (OR 1,83; p < 0,0001). İki bulgu birlikte okunduğunda yine U eğrisi ortaya çıkar: kuruya çıkarmada çok yağlı ve doğum çevresinde çok zayıf olmak, her ikisi de riski artırır.
9. Literatürün Desteklemediği Üç Yaygın İddia
VKS hakkında sahada sık tekrarlanan bazı ifadeler, iyi tasarlanmış çalışmalarda doğrulanmamıştır. Bunları belirtmek, VKS'nin değerini azaltmaz — nerede işe yaradığını daha net gösterir.
❶ "Yüksek VKS güç doğuma yol açar"
Berry ve ark. (2007) otlatmaya dayalı Holstein-Friesian sürüsünde buzağılamadan 8 hafta önceki ve buzağılama anındaki VKS ile canlı ağırlığın — ve bunların buzağılama öncesi değişiminin — güç doğum ya da ölü doğum olasılığını anlamlı şekilde etkilemediğini buldu. Dahası nedensellik ters yönde işledi: distosi yaşayan inekler buzağılama ile nadir arasında ortalama olarak daha fazla VKS ve canlı ağırlık kaybetti. Yazarların kendi sınırlaması, bulgunun çalışmada gözlenen VKS aralığı için geçerli olduğudur.
❷ "VKS mastitisi etkiler"
Breen ve ark. (2009) sekiz ticari İngiliz sürüsünde 1.677 inekle 12 ay süren longitudinal çalışmada, meme ve bacak hijyeni ile meme ucu hiperkeratozu gibi karıştırıcılar için düzeltme yaptıktan sonra şu sonuca vardı: "İnek vücut kondisyon skoru ile klinik mastitis insidansı arasında ilişki yoktu." Uruguay'da otlatmalı sürülerde optimal VKS'li ineklerin klinik mastitis için daha düşük olasılık gösterme eğilimi bulunmuş, ancak bu istatistiksel olarak anlamlı değildi (OR 0,66; P = 0,07) — aynı çalışmada yüksek NEFA (> 0,6 mmol/L) riski belirgin şekilde artırdı (OR 4,5; P = 0,01) (Cruz ve ark., 2024).
❸ "Zayıflık dijital yastığı inceltir, topallık bu yüzden olur"
Bu mekanizma hipotezi popülerdir ama prospektif veri onu basit haliyle desteklemiyor. Newsome ve ark. (2017, Bölüm 1) sırt yağı kalınlığının taban yumuşak doku kalınlığıyla pozitif ilişkili olduğunu, ancak etki büyüklüğünün çok küçük olduğunu gösterdi: sırt yağında 10 mm'lik azalma, taban yumuşak dokusunda yalnızca 0,13 mm azalmaya karşılık geliyordu. Üstelik iki dokunun en düşük noktaları zamansal olarak çakışmıyordu — sırt yağı doğum sonrası 9-17. haftada dibe vururken taban yumuşak dokusu doğumdan hemen sonraki 1. haftada en inceydi.
Aynı ekibin Bölüm 2 çalışması ince taban dokusunun lezyon riskiyle güçlü ilişkisini doğruladı (en ince çeyrek, en kalın çeyreğe karşı OR 4,20; %95 GA 2,0-9,0), ancak kalınlıktaki değişimin sonraki lezyon veya topallığı öngörmediğini buldu. Yazarların sonucu birebir şudur: bu, ince taban dokusunun yalnızca vücut yağının tüketilmesinin sonucu olmadığını gösterir ve "vücut yağı mobilizasyonuyla dijital yastığın incelmesinin claw horn lezyonlarına yol açtığı teorisine meydan okur."
9.1 Topallıkta Kanıtın Gerçekten Desteklediği Şey
Yukarıdaki uyarı, VKS ile topallık arasında ilişki olmadığı anlamına gelmez — ilişki vardır ve yönü tutarlıdır. Tek bir İngiliz sürüsünde sekiz yıl boyunca 79.565 inek-haftası izleyen çalışmada, tekrarlayan topallık olayından üç hafta önceki düşük VKS artmış topallık riskiyle ilişkiliydi ve VKS < 2 olan inekler en yüksek riskteydi (0-5 ölçeği; Randall ve ark., 2015). Green ve ark. (2014) 600 ineklik sürüde 44 ay boyunca VKS < 2,5 olmasının sonraki 0-2 ve 2-4 ayda topallık tedavisi riskini artırdığını gösterdi — ancak bu ilişki taban ülseri ve beyaz çizgi hastalığı için geçerliyken dijital dermatit için yoktu, yani mekanizma özgüldür. Bicalho ve ark. (2009) VKS'nin dijital yastık kalınlığıyla pozitif ilişkili olduğunu, dijital yastık kalınlığının üst çeyreğindeki ineklerin alt çeyreğe göre 15 yüzde puanı daha düşük düzeltilmiş topallık prevalansına sahip olduğunu bildirdi.
Konudaki tek doğrudan meta-analiz, VKS 3,0 olan ineklerin ≤ 2,5 olanlara göre topallık riskinin düştüğünü (OR 0,73; %95 GA 0,54-0,98), VKS ≥ 3,5 olanların en düşük riskte olduğunu (OR 0,55; 0,43-0,72) bildirir (Oehm ve ark., 2019). Ancak yazarların kendi belirttiği sınırlamalar ciddidir: bu analize yalnızca iki çalışma dahil edilebilmiş, bir çalışmanın verisi çubuk grafikten göz kararı çıkarılmış, referans kategorisi değiştirilmiştir ve yazarlar karşılıklı nedenselliği açıkça kabul etmektedir.
Son olarak bir ölçek meselesi: Randall ve ark. (2018) iki İngiliz sürüsünde tüm önceki topallık olaylarının popülasyona atfedilebilir kesrini %79-83, VKS değişimlerine atfedilen kesri ise yalnızca %4-11 olarak hesapladı. VKS topallıkta gerçek ama ikincil bir kaldıraçtır; asıl belirleyici önceki topallık öyküsüdür.
10. VKS ve Üreme
Üreme, VKS'nin en güçlü şekilde ilişkilendiği alandır.
Siklusların başlaması. Doğumdan sonra ≥ 1 birim VKS kaybeden ineklerde luteal aktivitenin başlamasına kadar geçen süre uzar ve gecikmiş ilk ovulasyon riski artar (Shrestha ve ark., 2005). Barletta ve ark. (2017) geçiş döneminde VKS kaybının ilk ovulasyona kadar geçen gün sayısını ve 50. günde siklik inek yüzdesini olumsuz etkilediğini gösterdi (P < 0,01). 102 çalışmayı tarayan bir meta-analizde luteal aktivitenin başlaması ile buzağılama VKS'si arasındaki ilişki kuadratikti ve optimum buzağılama VKS'si 0-5 ölçeğinde yaklaşık 3,10 olarak hesaplandı (Bedere ve ark., 2018).
Anöstrus. Rearte ve ark. (2023) iki merasal sürüde buzağılama VKS'sindeki her bir birimlik artışın anöstrus olasılığını çarpıcı biçimde düşürdüğünü bildirdi (dört sürü × parite katmanının tamamında OR 0,05-0,13; VKS kaybı için OR 0,33-0,41).
Tohumlama başına gebelik. On beş çalışma ve 47 sürü-yıl kombinasyonunu birleştiren meta-analizde ilk tohumlamada VKS ≥ 2,75 olan ineklerin gebelik oranı daha yüksekti (P < 0,01) ve VKS arttıkça gebelik oranı doğrusal olarak arttı (P = 0,04); ilginç biçimde tohumlama öncesi VKS kaybının büyüklüğü gebelik oranıyla ilişkili değildi (Stevenson ve Atanasov, 2022). Carvalho ve ark. (2014) tohumlama anında VKS ≤ 2,50 olan ineklerde gebelik oranını %40,4, ≥ 2,75 olanlarda %49,2 buldu (P = 0,03; göreli %17,9 düşüş). Kore'de 28 çiftlik ve 4.865 laktasyonda ilk tohumlamada VKS 3,0 / 3,25 / ≥ 3,5 olan inekler, ≤ 2,75 olanlara göre 30. günde gebe olma olasılığı daha yüksekti (OR 1,36 / 1,64 / 1,90) (Kim ve ark., 2023).
Gebe kalma günü. Bu değişken, gebelik oranından daha tutarlı bir göstergedir. Bir meta-analizde buzağılamada yüksek VKS'li inekler, orta ve düşük VKS'lilere göre sırasıyla 5,8 ve 11,7 gün daha az "days open"a sahipti; erken laktasyonda şiddetli kondisyon kaybı (> 1 birim) gebe kalma gününü 10,6 gün uzattı, hafif veya orta kayıp ise anlamlı ilişki göstermedi (López-Gatius ve ark., 2003). Aynı çalışma, ilk tohumlamada gebelik oranı için sonuçların çalışmalar arası son derece heterojen olduğunu açıkça belirtir.
Gebelik kaybı. Tohumlama anında VKS arttıkça gebelik kaybı azalır (P = 0,01); tohumlama öncesi > 0,5 birim kaybeden çok laktasyonlu ineklerde gebelik kaybı artar (Stevenson ve Atanasov, 2022). Kim ve ark. (2023) buzağılamada VKS 3,0 / 3,25 / ≥ 3,5 olan ineklerin gebeliği kaybetme olasılığının ≤ 2,75 olanlara göre düşük olduğunu bildirdi (OR 0,37 / 0,33 / 0,16).
Bir rakama dikkat.
Carvalho ve ark. (2014) buzağılama sonrası VKS kaybeden, koruyan ve kazanan ineklerde tohumlama başına gebeliği sırasıyla %22,8, %36,0 ve %78,3 olarak bildirdi. Bu son rakam literatürde sıkça alıntılanır, ancak çalışmanın kendi metnine bakmak gerekir: etki neredeyse tamamen iki çiftlikten birinden gelmektedir. Çiftlik 2'de ineklerin ~%33'ü kondisyon kazanmış ve olağanüstü yüksek gebelik göstermişken, Çiftlik 1'de yalnızca %8,0'ı kazanmış ve bu inekler koruyan veya kaybedenlerle benzer gebelik oranı göstermiştir. Yazarlar sonucun bilimsel geçerliliğine güvendiklerini belirtmekle birlikte iki çiftlik arasındaki farka "şaşkın" olduklarını ve mekanizmayı açıklayamadıklarını yazmaktadır. Aynı araştırma grubunun Brezilya'daki çalışmasında yön aynı çıkmış ama büyüklük çok daha ılımlı olmuştur: kaybeden %18, koruyan %33, kazanan %47 (Barletta ve ark., 2017). Kondisyon kazanmanın yararı gerçektir; %78,3'lük büyüklük tekrarlanmamıştır.
VetKriter Damızlık Skoru
Bu bölümdeki ilişkileri sürünüze uygulayın: hesaplayıcı vücut kondisyon skorunu, buzağılama aralığını ve döl verimi göstergelerini birlikte değerlendirerek damızlıkta tutma kararını destekler.
Damızlık Skoru Hesapla11. VKS ve Süt Verimi — Sezgiye Aykırı Bölüm
"Daha yağlı inek daha çok süt verir" ifadesi yanlıştır ve ilişkinin yönü laktasyonun neresine baktığınıza göre değişir.
Buzağılama VKS'si açısından ilişki doğrusal değildir. Roche ve ark. (2007) 897 inekte 2.500'den fazla laktasyon kaydıyla, süt ve yağa düzeltilmiş süt veriminin buzağılama ve nadir VKS ile doğrusal olmayan biçimde ilişkili olduğunu; azalan bir hızla 10 puanlık ölçekte VKS 6,0-6,5'e (yaklaşık 5 puanlıkta 3,5) kadar arttığını ve sonrasında düştüğünü gösterdi. Dahası, 10 puanlık ölçekte buzağılama VKS'si 5,0'ın (yaklaşık 5 puanlıkta 3,0) üzerinde süt veriminde çok az artış vardır.
Laktasyon içinde ise ilişki terstir. Stevenson ve Atanasov (2022) meta-analizinde tohumlama anında daha düşük VKS'ye ve daha fazla tohumlama öncesi kayba sahip ineklerin sürü arkadaşlarından daha çok süt ürettiğini; tohumlamadaki VKS arttıkça günlük süt veriminin doğrusal olarak azaldığını (P < 0,001) ve bu olumsuz etkinin yazın şiddetlendiğini bildirdi. Rearte ve ark. (2023) aynı yönü bağımsız olarak doğruladı: daha fazla VKS kaybeden inekler ilk aylık süt kontrolünde daha fazla süt üretti.
Bu çelişki değildir — fizyolojidir. Yüksek verimli inek kondisyonunu süte çevirir; kondisyon kaybı yüksek verimin sonucudur, düşük verimin sebebi değil. Bu yüzden buzağılamadaki VKS ile laktasyon içindeki VKS'yi ayrı değerlendirmek zorunludur. Bu ayrımı yapmayan bir yorum yanıltıcı olur.
Süt kompozisyonunda da tutarlı bir örüntü vardır: 60 ve 270 günlük ortalama süt yağı oranı artan buzağılama ve nadir VKS ile pozitif korelasyonludur; buna karşılık süt protein yüzdesi buzağılama VKS'sinden etkilenmez, nadir VKS ile pozitif ve buzağılama-nadir arası kayıpla negatif ilişkilidir (Roche ve ark., 2007). Etki Holstein-Friesian'larda Jersey'lere göre daha büyüktür.
VetKriter FCM (Yağa Düzeltilmiş Süt) Hesaplayıcı
Bu bölümdeki bulgular yağa düzeltilmiş süt üzerinden verilmiştir. Ham litre yerine FCM ile karşılaştırma yapın: süt yağı oranı kondisyonla birlikte değiştiği için, iki ineği yalnız litreyle kıyaslamak yanıltır.
FCM Hesapla12. Altta Yatan Mekanizma
Negatif enerji dengesinde metabolizma katabolik yöne kayar: plazma büyüme hormonu (GH) ve NEFA artar; IGF-1, insülin ve glukoz azalır (Kawashima ve ark., 2012). LH salınımının modülasyonu esas olarak hipotalamik düzeyde gerçekleşir. Foliküler dalga oluşumu doğumdan sonraki ilk haftada FSH artışıyla senkron başlar ve genellikle sınırlayıcı faktör değildir; asıl sorun dominant folikülün IGF-1 ve insülin gibi metabolik hormonlara verdiği yanıtın bozulmasıdır (Beam ve Butler, 1999).
Mekanizmanın deneysel kanıtı güçlüdür. Erken laktasyonda karaciğer GH'ye dirençlidir — GH-IGF ekseni "kopar". Butler ve ark. (2003) doğum sonrası 10. günden itibaren 96 saatlik hiperinsülinemik-öglisemik klemp uyguladıkları ineklerde plazma IGF-1'in yaklaşık dört kat arttığını (117 ± 4'e karşı 30 ± 4 ng/ml; P < 0,001), karaciğerde GHR 1A mRNA'nın 3,6 kat ve IGF-1 mRNA'nın 6,3 kat yükseldiğini gösterdi: insülin, GH-IGF eksenini yeniden birleştiren anahtar metabolik sinyaldir.
VKS'yi bu eksene doğrudan bağlayan saha kanıtı da vardır: doğum sonrası anovulatuar aralık, vücut kondisyon skoru ile plazma insülin, IGF-1 ve GH konsantrasyonlarıyla ilişkili bulunmuştur (Burke ve Roche, 2007). Parite de fark yaratır — primipar inekler multiparlardan daha yüksek IGF-1 ve daha düşük BHB konsantrasyonlarına sahiptir; leptin konsantrasyonları buzağılamada düşer ve VKS ile ilişkilidir (Wathes ve ark., 2007).
Son olarak genetik boyut: VKS ile üreme ölçütleri arasındaki genetik korelasyonlar olumsuzdur (−0,04 ile −0,54 arası) ve önemli olan şudur — süt verimine göre düzeltme yapıldıktan sonra bile VKS ile fertilite arasındaki olumsuz ilişki devam etmektedir (Pryce ve ark., 2001).
13. Otomatik VKS: Nereye Geldik?
Roche ve ark. (2009) VKS otomasyonunun karar destek sistemlerine entegre olmaya aday olduğunu öngörmüştü. Aradan geçen sürede 3B kamera ve derin öğrenme tabanlı sistemler saha validasyonuna ulaştı.
Doğruluk. Tam otomatik 2B görüntüleme ve makine öğrenmesi sistemi, deneyimli insan skorlayıcıya kıyasla skorların %44,4'ünü tam isabetle, %84,6'sını ±0,25 birim, %94,8'ini ±0,5 birim içinde üretti; sistemin kendi tekrarlanabilirliği neredeyse mükemmeldi (ağırlıklı kappa 0,99) ve insanla uyumu iki eğitimli insan skorlayıcı arasındaki uyumla karşılaştırılabilirdi (Siachos ve ark., 2024). Üç derinlik kamerası ve topluluk modeliyle 462 inekte tam isabet %35,77, ±0,25 birim %69,89, ±0,5 birim %89,96 elde edildi (Summerfield ve ark., 2023). Jersey ineklerde 3B görüntü ve derin öğrenme regresyonu RMSE 0,29-0,31 ve R² 0,66-0,67 verdi (Stephansen ve ark., 2023).
Asıl avantaj doğruluk değil, sıklıktır. Albornoz ve ark. (2021) ayda yaklaşık 0,2 birimlik bir VKS düşüşünü saptamanın görsel yöntemle yaklaşık 44 gün, ham kamera verisiyle 21 gün, işlenmiş kamera verisiyle 12 gün sürdüğünü hesapladı (bu çalışma 8 puanlık Avustralya ölçeğini kullanır; oranlar ölçekten bağımsızdır). Manuel skorlama operatör yanlılığına açıktır ve emek yoğundur; bu da hem skorlanabilen hayvan sayısını hem de ölçüm sıklığını sınırlar.
Ancak sınırlılıklar ciddidir — özellikle uçlarda.
Ticari bir 3B sistemin validasyonunda ortalama hata VKS 3,00-3,75 aralığında −0,1 birimle kabul edilebilir sınırdaydı, ancak sistem VKS < 3,00 ve > 3,75 ineklerde belirgin şekilde yanlıştı (Mullins ve ark., 2019). Daha çarpıcısı: bir İngiliz ticari çiftliğinde 315 inekte test edilen otomatik sistem, operatörlerin zayıf (VKS ≤ 2,25) olarak sınıfladığı ineklerin hiçbirini yakalayamadı — duyarlılık %0; aşırı kondisyonlu inekler için duyarlılık %30,7-48,8 arasındaydı ve uyum Jersey'lerde Holstein'lardan düşüktü (ağırlıklı kappa 0,28'e karşı 0,40). Yazarların sonucu: algoritma iyileştirilmeden bu tür sistemlerin klinik yararı sınırlıdır (Angel ve Mahendran, 2024).
Yani otomatik sistemler ortalama sürüyü iyi izler, ancak tam da müdahale edilmesi gereken uç hayvanları kaçırma eğilimindedir. Bugün için elle skorlamanın yerini almazlar; onu sıklaştıran bir tamamlayıcıdırlar.
14. Sahada Nasıl Uygulanır?
Ölçüm sıklığı konusunda hakemli literatürde net bir sayı yoktur; eldeki öneriler yayım (extension) kaynaklıdır ve birbirleriyle çelişmektedir. Bu çelişkinin kendisi bilgilendiricidir — tek bir evrensel takvim yoktur, üretim sistemi (meraya dayalı mı, ahırda mı) belirleyicidir.
- Teagasc (İrlanda, meraya dayalı): Yılda en az üç kez — kuruya çıkarma öncesi (hedef 2,75), buzağılama (hedef 3,0-3,25) ve tohumlama öncesi (hedef 3,0).
- NADIS (Birleşik Krallık): En az dört zaman noktası — buzağılamadan sonraki 2-3 hafta içinde, 60 gün sonra, kuruya çıkarmadan yaklaşık 100 gün önce ve kuruya çıkarmada. Hedefler sırasıyla 2,5-3,0 · 2,0-2,5 · 2,5-3,0 · 2,5-3,0; buzağılama-60. gün arası kayıp 0,5 birimi geçmemeli.
- Penn State Extension (ABD): Laktasyon evresine göre hedefler — buzağılama 3,50; 1-30. gün 3,00; 31-100. gün 2,75; 101-200. gün 3,00; 201-300. gün 3,25; kuru dönem 3,50.
Görüldüğü gibi aynı 1-5 ölçeğinde buzağılama hedefi üç kaynakta 3,0-3,25, 2,5-3,0 ve 3,50 olarak veriliyor. Hakemli kanıta en yakın değer Roche ve ark. (2009) derlemesinin 3,0-3,25 aralığıdır ve burada esas alınan da odur.
Kritik ölçüm noktaları konusunda kanıtın işaret ettiği asgari program şudur: kuruya çıkarma, buzağılama, buzağılama sonrası 30-40. gün ve tohumlama. İlk ikisi hedefi ayarlamak, üçüncüsü 0,5 birimlik kayıp eşiğini yakalamak, dördüncüsü üreme kararını desteklemek içindir.
14.1 Sürü Düzeyinde İzlemenin Sınırı
Bu, dürüstçe belirtilmesi gereken bir noktadır. Rearte ve ark. (2023) iki büyük Arjantin sürüsünde dört yıl boyunca şunu gösterdi: inek düzeyinde VKS güçlü bir açıklayıcıdır (anöstrus için OR 0,07-0,41) ve toplulaştırılmış veri bile iyi açıklayıcı güce sahiptir; ancak sürü düzeyinde eşik temelli VKS göstergelerinin anöstrus oranını öngörme gücü zayıftır (AUC 0,574-0,679). Yazarların sonucu birebir şudur: eşik temelli modeller hastalık riskini anlamak için yararlıdır, fakat sürü düzeyinde bu tür çok nedenli olayları öngörmekte işe yaramaz.
Neden? Yazarların kendi açıklaması ölçülmeyen diğer risk faktörlerinin varlığıdır. Ayrıca en iyi eşik sürüden sürüye ters yönde çıkmıştır (bir sürüde ineklerin %20'si, diğerinde %78'i) — bu, literatürdeki sabit eşik yaklaşımına doğrudan bir itirazdır. Bir sürüde en iyi eşikte bile özgüllük %33,3'e kadar düşmüş, yani yanlış alarm oranı çok yüksek çıkmıştır.
Pratik çevirisi: VKS'yi bireysel inek kararlarında (bu ineği kurutayım mı, bu ineği tohumlayayım mı, bu ineğe ne yedireyim) güvenle kullanın. Ancak "sürüde VKS < 3 olanların oranı %X'i geçerse şu hastalık patlar" tipi bir sürü düzeyi erken uyarı sistemi kurmayın — veri bunu desteklemiyor.
Örnekleme büyüklüğü için de doğrulanmış hakemli bir kural yoktur. Dolaşımdaki "sürünün %20'sini skorlayın" tipi öneriler yayım/blog düzeyindedir ve burada kaynak gösterilmemiştir.
15. Diğer Türlerde Ölçek
1-5 ölçeği süt sığırına özgü değildir. Nili Ravi mandalarında süt sığırı için geliştirilen 1-5 (0,25 artışlı) sistem doğrudan uygulanmış ve valide edilmiştir; ±0,25 ve ±0,5 puan toleransında değerlendiriciler arası uyum neredeyse mükemmel çıkmıştır (ağırlıklı kappa 0,97-1,0) (Magsi ve ark., 2022). Murrah mandaları için sekiz iskelet kontrol noktası kullanan, 0,5 artışlı 1-5 ölçekli bir sistem geliştirilmiş ve ultrasonla valide edilmiştir (karkas yağ rezerviyle r = 0,860) (Alapati ve ark., 2010). Koyunda (Luridiana ve ark., 2025) ve keçide (Gonçalves ve ark., 2025) de 1-5 ölçeği kullanılmaktadır; koyunda skorlama bel bölgesindeki kas ve yağ birikiminin palpasyonuyla yapılır.
Bir uyarı: otomatik VKS küçük ruminantlarda sığırdakinden belirgin şekilde zayıftır. Süt keçilerinde dijital görüntüyle canlı ağırlık iyi öngörülürken (R² = 0,87), VKS sınıflandırma doğruluğu yalnızca 0,4054 olarak bulunmuştur (Gonçalves ve ark., 2025).
16. Özet — Sahada Ne Yapmalı?
- Ölçeğinizi bilin ve yazın. Türkiye'de 1-5 kullanılır. Yabancı hedef değerleri ölçek kontrolü yapmadan taşımayın; ölçekler basit çarpımla çevrilmez.
- Elle skorlayın, gözle değil. Görsel skorlamada değerlendiriciler arası varyasyon daha büyüktür.
- Kondisyon değişimini izliyorsanız tüm ölçümleri aynı kişi yapsın. ΔVKS için gözlemciler arası uyum yalnızca orta düzeydedir.
- Buzağılama hedefi 3,0-3,25. Hem altı hem üstü riskli — ilişki bir U eğrisidir, tek yönlü değil.
- Buzağılama sonrası kaybı 0,5 birimin altında tutun. Bunu erken laktasyonda yemle değil, kuru dönem ve geç laktasyon yönetimiyle sağlarsınız; erken kayıp büyük ölçüde hormonaldir ve yemlemeyle engellenemez.
- Kondisyon kaybetmek kazanmaktan ucuzdur. 650 kg'lık inekte 1 birim VKS = 61 kg = 385 Mcal; kazanmak 520 Mcal ME ister, kaybetmek 343 Mcal NEL verir.
- VKS'yi bireysel kararlarda kullanın, sürü düzeyi hastalık öngörüsünde değil.
- Otomatik sistemler sıklık kazandırır ama uç hayvanları kaçırır. Zayıf ve aşırı yağlı inekleri hâlâ elle doğrulayın.
İlgili VetKriter Araçları
17. Kaynaklar
- Alapati, A., Kapa, S. R., Jeepalyam, S., Rangappa, S. M., & Yemireddy, K. R. (2010). Development of the body condition score system in Murrah buffaloes: validation through ultrasonic assessment of body fat reserves. Journal of Veterinary Science, 11(1), 1-8.
- Albornoz, R. I., Giri, K., Hannah, M. C., & Wales, W. J. (2021). An improved approach to automated measurement of body condition score in dairy cows using a three-dimensional camera system. Animals, 12(1), 72.
- Angel, T. R., & Mahendran, S. A. (2024). Comparison of manual and automated body condition scoring of commercial dairy cattle. Veterinary Record, 195(7), e4535.
- Barletta, R. V., Maturana Filho, M., Carvalho, P. D., ve ark. (2017). Association of changes among body condition score during the transition period with NEFA and BHBA concentrations, milk production, fertility, and health of Holstein cows. Theriogenology, 104, 30-36.
- Beam, S. W., & Butler, W. R. (1999). Effects of energy balance on follicular development and first ovulation in postpartum dairy cows. Journal of Reproduction and Fertility Supplement, 54, 411-424.
- Bedere, N., Cutullic, E., Delaby, L., Garcia-Launay, F., & Disenhaus, C. (2018). Meta-analysis of the relationships between reproduction, milk yield and body condition score in dairy cows. Livestock Science, 210, 73-84.
- Berry, D. P., Lee, J. M., Macdonald, K. A., & Roche, J. R. (2007). Body condition score and body weight effects on dystocia and stillbirths and consequent effects on postcalving performance. Journal of Dairy Science, 90(9), 4201-4211.
- Bicalho, R. C., Machado, V. S., & Caixeta, L. S. (2009). Lameness in dairy cattle: A debilitating disease or a disease of debilitated cattle? A cross-sectional study of lameness prevalence and thickness of the digital cushion. Journal of Dairy Science, 92(7), 3175-3184.
- Bobe, G., Young, J. W., & Beitz, D. C. (2004). Invited review: Pathology, etiology, prevention, and treatment of fatty liver in dairy cows. Journal of Dairy Science, 87(10), 3105-3124.
- Breen, J. E., Green, M. J., & Bradley, A. J. (2009). Quarter and cow risk factors associated with the occurrence of clinical mastitis in dairy cows in the United Kingdom. Journal of Dairy Science, 92(6), 2551-2561.
- Burke, C. R., & Roche, J. R. (2007). Effects of pasture feeding during the periparturient period on postpartum anovulation in grazed dairy cows. Journal of Dairy Science, 90(9), 4304-4312.
- Butler, S. T., Marr, A. L., Pelton, S. H., Radcliff, R. P., Lucy, M. C., & Butler, W. R. (2003). Insulin restores GH responsiveness during lactation-induced negative energy balance in dairy cattle: effects on expression of IGF-I and GH receptor 1A. Journal of Endocrinology, 176(2), 205-217.
- Cameron, R. E., Dyk, P. B., Herdt, T. H., ve ark. (1998). Dry cow diet, management, and energy balance as risk factors for displaced abomasum in high producing dairy herds. Journal of Dairy Science, 81(1), 132-139.
- Carvalho, P. D., Souza, A. H., Amundson, M. C., ve ark. (2014). Relationships between fertility and postpartum changes in body condition and body weight in lactating dairy cows. Journal of Dairy Science, 97(6), 3666-3683.
- Chebel, R. C., Mendonça, L. G. D., & Baruselli, P. S. (2018). Association between body condition score change during the dry period and postpartum health and performance. Journal of Dairy Science, 101(5), 4595-4614.
- Cruz, I., Barca, J., Pereira, I., Meikle, A., & Ruprechter, G. (2024). Association between non-esterified fatty acids and calcium concentrations at calving with early lactation clinical diseases, fertility and culling in grazing dairy cows in Uruguay. Preventive Veterinary Medicine, 230, 106294.
- Daros, R. R., Eriksson, H. K., Weary, D. M., & von Keyserlingk, M. A. G. (2020). The relationship between transition period diseases and lameness, feeding time, and body condition during the dry period. Journal of Dairy Science, 103(1), 649-665.
- Domecq, J. J., Skidmore, A. L., Lloyd, J. W., & Kaneene, J. B. (1995). Validation of body condition scores with ultrasound measurements of subcutaneous fat of dairy cows. Journal of Dairy Science, 78(10), 2308-2313.
- Duffield, T. F., Lissemore, K. D., McBride, B. W., & Leslie, K. E. (2009). Impact of hyperketonemia in early lactation dairy cows on health and production. Journal of Dairy Science, 92(2), 571-580.
- Edmonson, A. J., Lean, I. J., Weaver, L. D., Farver, T., & Webster, G. (1989). A body condition scoring chart for Holstein dairy cows. Journal of Dairy Science, 72(1), 68-78.
- AHDB Dairy. Body condition scorecard (yayın kodu 40027). Agriculture and Horticulture Development Board, Birleşik Krallık. (Kurumsal kaynak — hakemli değildir.)
- Ferguson, J. D. (2002). Body condition scoring. Texas Animal Nutrition Council Proceedings, 1-8. (Ferguson ve ark. 1994 tanımlayıcı tablosunun yazar tarafından yeniden yayımı.)
- Ferguson, J. D., Galligan, D. T., & Thomsen, N. (1994). Principal descriptors of body condition score in Holstein cows. Journal of Dairy Science, 77(9), 2695-2703.
- Gillund, P., Reksen, O., Gröhn, Y. T., & Karlberg, K. (2001). Body condition related to ketosis and reproductive performance in Norwegian dairy cows. Journal of Dairy Science, 84(6), 1390-1396.
- Gonçalves, M. A., Castro, M. S. M., Carrara, E. R., Raineri, C., Rennó, L. N., & Schultz, E. B. (2025). Prediction of weight and body condition score of dairy goats using random forest algorithm and digital imaging data. Animals, 15(10), 1449.
- Green, L. E., Huxley, J. N., Banks, C., & Green, M. J. (2014). Temporal associations between low body condition, lameness and milk yield in a UK dairy herd. Preventive Veterinary Medicine, 113(1), 63-71.
- Heinrichs, J., Jones, C. M., & Ishler, V. A. Body condition scoring as a tool for dairy herd management. Penn State Extension. (Yayım kaynağı — hakemli değildir.)
- Hernandez-Gotelli, C., Manríquez, D., Azocar, J., De Vries, A., & Pinedo, P. J. (2023). Factors associated with the time and magnitude of the nadir body condition score in early lactation and its subsequent effects on fertility of Holstein cows. Journal of Animal Science, 101, skad119.
- Jones, C. M., & Heinrichs, J. Examples of cows at various body condition scores. Penn State Extension. (Yayım kaynağı — hakemli değildir.)
- Kang, H. G., Jeong, J. K., & Kim, I. H. (2026). Identification of culling reasons, intervals, and risk factors by postpartum period classification in dairy farms. Animal Bioscience, 39(3), 250343.
- Kawashima, C., Matsui, M., Shimizu, T., Kida, K., & Miyamoto, A. (2012). Nutritional factors that regulate ovulation of the dominant follicle during the first follicular wave postpartum in high-producing dairy cows. Journal of Reproduction and Development, 58(1), 10-16.
- Kim, I. H., Jeong, J. K., & Kim, U. H. (2023). Impact of postpartum time period associated body condition score on reproductive performance in dairy cows. Theriogenology, 209, 107-114.
- Komaragiri, M. V., & Erdman, R. A. (1997). Factors affecting body tissue mobilization in early lactation dairy cows. 1. Effect of dietary protein on mobilization of body fat and protein. Journal of Dairy Science, 80(5), 929-937.
- Kristensen, E., Dueholm, L., Vink, D., ve ark. (2006). Within- and across-person uniformity of body condition scoring in Danish Holstein cattle. Journal of Dairy Science, 89(9), 3721-3728.
- Krogstad, K. C., & Bradford, B. J. (2025). Associations of body condition score, body condition score change, and hyperketonemia with mastitis, reproduction, and milk production. Journal of Dairy Science, 108(3), 2808-2819.
- Laven, R. Part 9: Cow body condition score (BCS) and fertility performance in dairy herds. NADIS Animal Health Skills. (Yayım kaynağı — hakemli değildir.)
- Lean, I. J., Sheedy, D. B., LeBlanc, S. J., Duffield, T., Santos, J. E. P., & Golder, H. M. (2022). Holstein dairy cows lose body condition score and gain body weight with increasing parity in both pasture-based and total mixed ration herds. JDS Communications, 3(6), 431-435.
- López-Gatius, F., Yániz, J., & Madriles-Helm, D. (2003). Effects of body condition score and score change on the reproductive performance of dairy cows: a meta-analysis. Theriogenology, 59(3-4), 801-812.
- Luridiana, S., Ouadday, M., Cosso, G., Carcangiu, V., & Mura, M. C. (2025). Influence of body condition score on reproductive recovery in spring and on some hematochemical parameters in Sarda breed sheep. Animals, 15(3), 372.
- Magsi, S. H., Ahmad, N., Rashid, M. A., Bah, M., Akhter, M., & Shahid, M. Q. (2022). Validation of a body condition scoring system in Nili Ravi dairy buffaloes (Bubalus bubalis): inter- and intra-assessor variability. Journal of Dairy Research, 89(4), 382-385.
- McKenna, N. (2020). Body condition scoring dairy cows ahead of drying off. Teagasc (Agriculture and Food Development Authority). (Yayım kaynağı — hakemli değildir.)
- Melendez, P., Bargo, F., Tuñón, G., & Grigera, J. (2020). Associations between postpartum diseases and milk yield and changes in body condition between drying off and parturition of dairy cows in Argentina. New Zealand Veterinary Journal, 68(5), 297-303.
- Morin, P. A., Chorfi, Y., Dubuc, J., Roy, J. P., Santschi, D., & Dufour, S. (2017). Short communication: An observational study investigating inter-observer agreement for variation over time of body condition score in dairy cows. Journal of Dairy Science, 100(4), 3086-3090.
- Mullins, I. L., Truman, C. M., Campler, M. R., Bewley, J. M., & Costa, J. H. C. (2019). Validation of a commercial automated body condition scoring system on a commercial dairy farm. Animals, 9(6), 287.
- National Research Council. (2001). Nutrient Requirements of Dairy Cattle (7. gözden geçirilmiş baskı). National Academy Press. (Bir VKS biriminin canlı ağırlığa oranı için ESKİ değer; NASEM 2021 tarafından güncellenmiştir.)
- NASEM (National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine). (2021). Nutrient Requirements of Dairy Cattle (8th rev. ed.), Chapter 3: Energy. Washington, DC: The National Academies Press.
- Newsome, R. F., Green, M. J., Bell, N. J., ve ark. (2017). A prospective cohort study of digital cushion and corium thickness. Part 1: Associations with body condition, lesion incidence, and proximity to calving. Journal of Dairy Science, 100(6), 4745-4758.
- Newsome, R. F., Green, M. J., Bell, N. J., ve ark. (2017). A prospective cohort study of digital cushion and corium thickness. Part 2: Does thinning of the digital cushion and corium lead to lameness and claw horn disruption lesions? Journal of Dairy Science, 100(6), 4759-4771.
- OMAFRA (Ontario Ministry of Agriculture, Food and Rural Affairs). Body condition scoring of dairy cattle (ISSN 1198-712X). (Kurumsal kaynak — hakemli değildir.)
- Oehm, A. W., Knubben-Schweizer, G., Rieger, A., Stoll, A., & Hartnack, S. (2019). A systematic review and meta-analyses of risk factors associated with lameness in dairy cows. BMC Veterinary Research, 15(1), 346.
- Otto, K. L., Ferguson, J. D., Fox, D. G., & Sniffen, C. J. (1991). Relationship between body condition score and composition of ninth to eleventh rib tissue in Holstein dairy cows. Journal of Dairy Science, 74(3), 852-859.
- Poczynek, M., Nogueira, L. S., Carrari, I. F., Carneiro, J. H., & Almeida, R. (2023). Associations of body condition score at calving, parity, and calving season on the performance of dairy cows and their offspring. Animals, 13(4), 596.
- Pryce, J. E., Coffey, M. P., & Simm, G. (2001). The relationship between body condition score and reproductive performance. Journal of Dairy Science, 84(6), 1508-1515.
- Raboisson, D., Mounié, M., & Maigné, E. (2014). Diseases, reproductive performance, and changes in milk production associated with subclinical ketosis in dairy cows: a meta-analysis and review. Journal of Dairy Science, 97(12), 7547-7563.
- Randall, L. V., Green, M. J., Chagunda, M. G., ve ark. (2015). Low body condition predisposes cattle to lameness: An 8-year study of one dairy herd. Journal of Dairy Science, 98(6), 3766-3777.
- Randall, L. V., Green, M. J., Green, L. E., ve ark. (2018). The contribution of previous lameness events and body condition score to the occurrence of lameness in dairy herds: A study of 2 herds. Journal of Dairy Science, 101(2), 1311-1324.
- Rathbun, F. M., Pralle, R. S., Bertics, S. J., ve ark. (2017). Relationships between body condition score change, prior mid-lactation phenotypic residual feed intake, and hyperketonemia onset in transition dairy cows. Journal of Dairy Science, 100(5), 3685-3696.
- Rearte, R., Lorenti, S. N., Dominguez, G., de la Sota, R. L., Lacau-Mengido, I. M., & Giuliodori, M. J. (2023). Monitoring of body condition in dairy cows to assess disease risk at the individual and herd level. Animals, 13(19), 3114.
- Roche, J. R., Dillon, P. G., Stockdale, C. R., Baumgard, L. H., & VanBaale, M. J. (2004). Relationships among international body condition scoring systems. Journal of Dairy Science, 87(9), 3076-3079.
- Roche, J. R., Lee, J. M., Macdonald, K. A., & Berry, D. P. (2007). Relationships among body condition score, body weight, and milk production variables in pasture-based dairy cows. Journal of Dairy Science, 90(8), 3802-3815.
- Roche, J. R., Friggens, N. C., Kay, J. K., Fisher, M. W., Stafford, K. J., & Berry, D. P. (2009). Invited review: Body condition score and its association with dairy cow productivity, health, and welfare. Journal of Dairy Science, 92(12), 5769-5801.
- Roche, J. R., Macdonald, K. A., Schütz, K. E., ve ark. (2013). Calving body condition score affects indicators of health in grazing dairy cows. Journal of Dairy Science, 96(9), 5811-5825.
- Ruebel, M. L., Martins, L. R., Schall, P. Z., Pursley, J. R., & Latham, K. E. (2022). Effects of early lactation body condition loss in dairy cows on serum lipid profiles and on oocyte and cumulus cell transcriptomes. Journal of Dairy Science, 105(10), 8470-8484.
- Schröder, U. J., & Staufenbiel, R. (2006). Invited review: Methods to determine body fat reserves in the dairy cow with special regard to ultrasonographic measurement of backfat thickness. Journal of Dairy Science, 89(1), 1-14.
- Shrestha, H. K., Nakao, T., Suzuki, T., Akita, M., & Higaki, T. (2005). Relationships between body condition score, body weight, and some nutritional parameters in plasma and resumption of ovarian cyclicity postpartum during pre-service period in high-producing dairy cows in a subtropical region in Japan. Theriogenology, 64(4), 855-866.
- Siachos, N., Oikonomou, G., Panousis, N., Banos, G., Arsenos, G., & Valergakis, G. E. (2021). Association of body condition score with ultrasound measurements of backfat and longissimus dorsi muscle thickness in periparturient Holstein cows. Animals, 11(3), 818.
- Siachos, N., Lennox, M., Anagnostopoulos, A., ve ark. (2024). Development and validation of a fully automated 2-dimensional imaging system generating body condition scores for dairy cows using machine learning. Journal of Dairy Science, 107(4), 2499-2511.
- Song, X., Bokkers, E. A. M., van Mourik, S., Groot Koerkamp, P. W. G., & van der Tol, P. P. J. (2019). Automated body condition scoring of dairy cows using 3-dimensional feature extraction from multiple body regions. Journal of Dairy Science, 102(5), 4294-4308.
- Stephansen, R. B., Manzanilla-Pech, C. I. V., Gebreyesus, G., Sahana, G., & Lassen, J. (2023). Prediction of body condition in Jersey dairy cattle from 3D-images using machine learning techniques. Journal of Animal Science, 101, skad376.
- Stevenson, J. S., & Atanasov, B. (2022). Changes in body condition score from calving to first insemination and milk yield, pregnancy per AI, and pregnancy loss in lactating dairy cows: A meta-analysis. Theriogenology, 193, 93-102.
- Summerfield, G. I., De Freitas, A., van Marle-Koster, E., & Myburgh, H. C. (2023). Automated cow body condition scoring using multiple 3D cameras and convolutional neural networks. Sensors, 23(22), 9051.
- Sun, R., Jiang, X., Hao, Y., ve ark. (2025). Effect of body condition score loss during the transition period on metabolism, milk yield and health in Holstein cows. Journal of Veterinary Research, 69(1), 91-99.
- Truman, C. M., Campler, M. R., & Costa, J. H. C. (2022). Body condition score change throughout lactation utilizing an automated BCS system: A descriptive study. Animals, 12(5), 601.
- Vanholder, T., Papen, J., Bemers, R., Vertenten, G., & Berge, A. C. (2015). Risk factors for subclinical and clinical ketosis and association with production parameters in dairy cows in the Netherlands. Journal of Dairy Science, 98(2), 880-888.
- Vasseur, E., Gibbons, J., Rushen, J., & de Passillé, A. M. (2013). Development and implementation of a training program to ensure high repeatability of body condition scoring of dairy cows. Journal of Dairy Science, 96(7), 4725-4737.
- Waltner, S. S., McNamara, J. P., Hillers, J. K., & Brown, D. L. (1994). Validation of indirect measures of body fat in lactating cows. Journal of Dairy Science, 77(9), 2570-2579.
- Wathes, D. C., Cheng, Z., Bourne, N., Taylor, V. J., Coffey, M. P., & Brotherstone, S. (2007). Differences between primiparous and multiparous dairy cows in the inter-relationships between metabolic traits, milk yield and body condition score in the periparturient period. Domestic Animal Endocrinology, 33(2), 203-225.
- Wildman, E. E., Jones, G. M., Wagner, P. E., Boman, R. L., Troutt, H. F. Jr., & Lesch, T. N. (1982). A dairy cow body condition scoring system and its relationship to selected production characteristics. Journal of Dairy Science, 65(3), 495-501.
- Wright, I. A., & Russel, A. J. F. (1984). Partition of fat, body composition and body condition score in mature cows. Animal Production, 38(1), 23-32.
- Zhao, W., Chen, X., Xiao, J., ve ark. (2019). Prepartum body condition score affects milk yield, lipid metabolism, and oxidation status of Holstein cows. Asian-Australasian Journal of Animal Sciences, 32(12), 1889-1896.